Identyfikacja wizualna marki – dla kogo i po co?

batch-print-528023_1280

Wielkie żółte „M” na czerwonym tle, pomarańczowa muszelka z czerwoną obwódką, nadgryzione jabłko, fioletowa krowa, biały duszek na żółtym tle – czytając te frazy, z pewnością miałeś przed oczami obrazy i… marki. To właśnie dowód na perfekcyjnie przeprowadzoną identyfikację wizualną.

Nie da się ukryć, że aby zaistnieć na jakimkolwiek rynku – trzeba potrafić wyróżnić się spośród konkurencji. Klienci są zazwyczaj wzrokowcami i zapamiętują obrazy i grafiki, które im pokazujemy. Dlatego właśnie warto zadbać o to, by to nasze obrazy i kolory zapamiętali – a co za tym idzie wybierali tylko nas.

W identyfikacji wizualnej pomoże Ci firma Roxx Media https://www.roxxmedia.pl/o-nas/

1. Dla kogo jest przeznaczona identyfikacja wizualna?

Na to pytanie można by odpowiedzieć dwoma słowami: dla każdego. Warto jednak wyjaśnić, dlaczego.

Każda branża zdążyła wykształcić wiele firm, a więc szeroką konkurencję. Nieważne, czy zajmujesz się handlem detalicznym, gastronomią czy wulkanizacją. W każdej z tych dziedzin trzeba zbudować sieć stałych Klientów, którzy przywiążą się do naszej marki podświadomie, często widząc nasze spójne kolory i logotypy. Oddziaływanie na zmysły odbiorców pozwoli nam stać się numerami jeden na naszym rynku. Wystarczy spojrzeć na najbardziej rozpoznawalne światowe marki w każdej z dziedzin – wtedy dostrzeżemy siłę identyfikacji wizualnej.

2. Po co to robić? Powody, dla których warto jest się wyróżniać

Wielu przedsiębiorców wciąż sądzi, że wystarczy „robić dobrą robotę”, by Klienci wracali. W dzisiejszych czasach jest to jednak myślenie nieprawidłowe i niewystarczające, które prędzej czy później może wyprowadzić na manowce. Trzeba pamiętać o 3 głównych powodach tworzenia identyfikacji wizualnej marki:

KOMUNIKACJA Z RYNKIEM I OTOCZENIEM – dzięki elementom, które nas charakteryzują, możemy w prosty sposób komunikować się z Klientami oraz innymi firmami. Kiedy będziemy rozpoznawalni – nasze reklamy będą mogły być już tylko oznaczane logiem lub barwami, które przyjmiemy, żeby wiadomo było, kto jest ich nadawcą. Dodatkowo warto, aby nazwa naszej marki pojawiała się w komunikacji między samymi Klientami, który przecież są mistrzami marketingu szeptanego.

ZWIĘKSZENIE ROZPOZNAWALNOŚCI – jeśli nikt nas nie zna – nikt nam nie zaufa. To prawda stara jak świat, która przecież nie dotyczy wyłącznie spraw marketingowych, ale również samego życia. Dopiero kiedy zaczniemy być zauważani i rozpoznawalni na rynku, będziemy mogli mówić o tym, że otoczenie nam ufa i zaufa również w przyszłości.

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I PIENIĘDZY – kiedy staniesz się rozpoznawalną marką dzięki swojej identyfikacji wizualnej, możesz liczyć na to, że wszelkie projekty reklamowe czy sprzedażowe będą przebiegały znacznie szybciej i mniejszym wysiłkiem oraz kosztami. Dzięki temu, że tworzysz markę spójną wizerunkowo, nie musisz martwić się o zamawianie zupełnie nowych grafik i konceptów czy schematów. Wciąż operujesz tymi samymi narzędziami, aż do czasu, gdy zadecydujesz o zmianie swojego oblicza.