Jak wybrać półautomat spawalniczy?

spawacz

Wybór migomatu może być niełatwym zadaniem – szczególnie dla laików w tej dziedzinie. O ile doświadczeni spawacze nie będą mieli problemu z określeniem, które urządzenie będzie im najbardziej odpowiadało, o tyle początkujący amatorzy lub domowi spawacze mogą mieć z tym zadaniem niemałe kłopoty. Dziś skupimy się na kwestiach, które należy brać pod uwagę podczas wyboru spawarki migomat.

Urządzenia spawalnicze nie należą do najtańszych sprzętów, dlatego należy wybierać je rozważnie i z pełną odpowiedzialnością. Trzeba przy tym pamiętać o tym, do czego chcielibyśmy wykorzystywać naszą spawarkę, by dobrać odpowiednie specyfikacje oraz rodzaj urządzenia.

Dziś skupimy się na wybieraniu tak zwanego migomatu, czyli półautomatu spawalniczego. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

1. Maksymalny prąd spawania

Wielkość maksymalnego prądu spawania jest dla nas wielkością bardzo ważną. Jej wskaźnik informuje nas bowiem o tym, jaką maksymalną moc ma nasze urządzenie. Zazwyczaj wiadomość o maksymalnym prądzie spawania znajdziemy zarówno w instrukcji obsługi migomatu, na opakowaniu, a także na samym urządzeniu (na jego obudowie). Warto pamiętać, że wartość ta decyduje również o grubości drutu, jaki należy wykorzystać podczas spawania oraz o maksymalnej grubości materiału, który będziemy spawać.

Sprawdź także robota spawalniczego https://ekod.com.pl/2018/05/28/nasz-autorski-robot-spawajacy/

2. Cykl pracy półautomatu

Cykl pracy półautomatu to okres, w którym nasze urządzenie może pracować. Trzeba pamiętać, że cykle pracy rozdzielają od siebie cykle chłodzenia, kiedy to spawarka odpoczywa i obniża swoją temperaturę. Ważne jest, by cykl pracy był odpowiednio dostosowany do okresów chłodzenia. Wówczas mamy pewność, że nasz migomat nie przegrzeje się i nie ulegnie zniszczeniu. Co ciekawe – długość cyklu pracy zwiększa się, kiedy zmniejszamy wartość prądu spawania. Wówczas spawarka nagrzewa się wolniej, a my możemy dłużej na niej pracować.

3. Funkcja sterowania synergicznego

Funkcja sterowania synergicznego jest opcją, którą odnaleźć możemy w nowszych sprzętach wykorzystujących nowocześniejsze technologie. Spawacz podczas pracy z wykorzystaniem migomatu musi pamiętać o tym, by wszystkie parametry były optymalnie ustawione względem czasu pracy, maksymalnego natężenia prądu, grubości drutu czy grubości materiału spawanego. Wówczas musi martwić się o to, żeby każdą wartość ustawić manualnie. W przypadku urządzeń wykorzystujących funkcję synergii – spawacz ma mniej obowiązków. Migomat bowiem automatycznie ustawia wszelkie parametry i dobiera ich wartości tak, by były wobec siebie optymalne.

Urządzenia spawalnicze znajdziesz w hurtowni https://ekod.com.pl/oferta/urzadzenia-spawalnicze/