Jakie są cechy odpowiedniego magazynu?

industrial-691131_960_720

Decydując się na powierzenie naszego towaru magazynierom, musimy wiedzieć, jak wybrać odpowiednią do tego firmę i miejsce. Nie chcemy przecież, żeby wskutek źle prowadzonej logistyki magazynowej naszym produktom stało się coś złego.

Każdy, kto zastanawia się nad skorzystaniem z usług firmy logistycznej w celu zlecenia tzw. logistyki kontraktowej, musi znać podstawowe cechy, które decydują o odpowiednim przygotowaniu magazynu nie tylko do przechowywania, ale również do prowadzenia wielu innych działań dotyczących naszego towaru. Zanim jednak zaufamy którejkolwiek z firm, musimy wiedzieć, że nie mają znaczenia uwarunkowania geograficzne – magazyny Gdańsk, Szczecina czy Warszawy powinny spełniać określone standardy. A jakie?

1. Nowoczesne technologie

Dziś trudno jest wyobrazić sobie magazyn niewyposażony w najnowsze odkrycia technologiczne ułatwiające zarządzanie pracownikami oraz zapasami. Rozwinięte systemy informatyczne pomagają w pracy zarówno zarządzającym magazynami jak i tym, którzy mają bezpośredni kontakt z towarami tam przechowywanymi. Jeżeli mamy pewność, że firma, z którą chcemy podjąć współpracę w ramach logistyki kontraktowej, nie zatrzymała się w rozwoju 15 lat temu – możemy śmiało rozpocząć negocjacje. Podmiot taki dba bowiem nie tylko o dobro swoje, ale również zadowolenie klientów i bezpieczeństwo ich zapasów. A jeśli już o bezpieczeństwie mowa…

2. Spełnianie zasad BHP

Nie należy decydować się na współpracę z magazynami, w których kuleje przestrzeganie prawa Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Jest to ryzykowne i nierozsądne. Dopóki firmy zarządzające magazynami dbają o bezpieczeństwo własnych pracowników, dopóty będą one uchodziły za godne uwagi. Wszystko co jest dobre, zaczyna się w nas samych. Taką też filozofią powinny posługiwać się firmy logistyczne. Przecież ktoś, kto nie potrafi zadbać o bezpieczeństwo własnego „podwórka”, nie będzie potrafił zadbać o bezpieczeństwo naszych produktów.

 3. Dobry stan techniczny budynków

Podczas wybierania odpowiedniego magazynu dla naszych towarów, warto skupić się na sprawach czysto technicznych. Musimy dowiedzieć się kilku istotnych kwestii dotyczących potencjalnego miejsca, które posłuży nam do przechowywania naszych dóbr. Dlatego właśnie należy zapoznać się z ogólną specyfikacją magazynu. Istotnym jest, w którym roku został wzniesiony, czy zdarzały się jakieś wypadki, z jakich materiałów zbudowany jest magazyn, co ile lat ma miejsce jego renowacja i naprawa (oraz kiedy odbyła się ostatnia z nich), czy dach jest w dobrym stanie, i tak dalej. Odpowiedni wywiad przeprowadzony z zarządzającym danym magazynem, a oparty o twarde dane poświadczone dokumentacją, może zaoszczędzić nam wielu problemów w przyszłości.