Karta kredytowa i karta debetowa – różnice

online-marketing-1427787_960_720

Na co dzień wszyscy jesteśmy konsumentami. Formy płatności, z jakich korzystamy, zamykają się w gotówce oraz karcie. Ta druga występuje główne w dwóch rodzajach – kredytowym i debetowym. Czym są i jakie występują między nimi różnice?

Karty kredytowe i debetowe często są ze sobą mylone. Nazewnictwo, z którego korzystamy, sprawia, że myślimy o karcie debetowej jak o takiej, która generuje dług, a o kredytowej jak o takiej, która generuje kredyt. Warto jednak dowiedzieć się, jak prawidłowo powinniśmy rozumieć instytucję zarówno karty debetowej jak i kredytowej.

Czym jest karta debetowa i kto może ją otrzymać?

karta-platnicza-lead

Każda karta debetowa przypisana jest do rachunku bankowego. Oznacza to, że osoba, która nie posiada rachunku, nie może mieć karty. Karta debetowa zakłada płacenie pieniędzmi, które posiadamy na naszym koncie i tylko na nim. W takim układzie w momencie wydania wszystkich środków, tracimy możliwość płacenia.

W przeciwieństwie do karty debetowej – kredytowa zakłada możliwość zapożyczania się w banku. Oznacza to, że w momencie wybicia na naszym koncie magicznej kwoty 0 złotych dalej możemy płacić, jednak pieniądze te będą stanowiły pożyczkę od banku.

Karty kredytowe posiadają swój limit, który jest wynikiem naszej zdolności kredytowej. Im większa zdolność kredytowa – tym większy limit będzie mógł ustawić nam bank.

Jeśli chodzi o kwestie posiadania karty kredytowej – wnioskować o nią mogą wyłącznie osoby, które posiadają stały dochód oraz zdolność kredytową. Dlatego też nie wszyscy mogą być jej właścicielami.

Debetowa vs kredytowa – którą z nich wybrać?

shopping-2735735_960_720

Wielu z nas staje przed dylematem odnośnie tego, którą kartę powinien wybrać. Okazuje się, że nie musi to być tak dużym problemem. Obie mają swoje wady oraz zalety. Karta debetowa uczy oszczędności oraz odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi. Z drugiej strony w sytuacjach kryzysowych – nie pomoże nam. Karta kredytowa natomiast przy niewłaściwym korzystaniu z niej, może nas pogrążyć. Natomiast świetnie sprawdza się, jako forma kredytowania i budowania na przyszłość naszej historii kredytowej i zdolności do brania większych pożyczek.

 

Sprawdź ofertę kredytów i pożyczek na https://www.expander.pl