Kto może zostać dobrym managerem?

kto zostanie managerem

Rynek pracy zmienia się z minuty na minutę. Jeszcze niedawno, aby być dobry szefem, trzeba było mieć odpowiednie wykształcenie poparte doświadczeniem w poważnych organizacjach. Dziś to nie wystarczy! Dziś pracownicy oczekują od menadżerów tego, aby starali się zapewnić im maksymalny poziom szczęścia, aby żaden z ich dni nie był wypełniony żalem do miejsca pracy i nie czuli się zdeprymowani na samą myśl pójścia do pracy.

Ludzkie podejście

nowy managerNie oznacza to, że musimy być prawdziwą alfą i omegą w zakresie psychologii, jednak musimy wiedzieć, jak okazywać szacunek ludziom ze swojego zespołu. To zupełna zmiana nastawienia! Kiedyś bywało tak, że na stanowisko kierownicze awansowała osoba, która niekoniecznie nadawała się na nie. Rzadko bywało tak, że kończyło się to szefem dyktatorem-despotą, który traktował swoich współpracowników jako potencjalne zagrożenie dla jego pozycji. Pracownikom niższego rzędu nie zależy już tak na wiedzy, jak na cechach czysto ludzkich.

Przynależność do firmy

niedoświadczony managerDzieje się tak dlatego, że pracownicy mają ochotę czuć przynależność do firmy i wpływ na to, że ich praca przyczynia się do rozwoju firmy. Dobry menadżer będzie takim nieco bardziej surowym rodzicem, który będzie wymagał, lecz nagrodzi, gdy zostanie to uzasadnione. Nie tylko mamy niczym generał stale kontrolować pracowników i osiągane przez nich wyniki, ale przede wszystkim – dawać im wskazówki potrzebne do osiągania celów, zarówno tych strategicznych, jak i osobistych. Ważne jest zachowanie równowagi między rozwojem a konstruktywną krytyką. Pamiętajmy o tym, że osobą decyzyjną i liderem nie zostaje się tylko dla siebie i dla własnych korzyści materialnych – tylko dla ludzi w naszej pracy!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po dzisiejszej lekturze wiecie, kim jest dobry menadżer. Jeżeli to na nas padnie ta możliwość, musimy wiedzieć, jak wyzbyć się własnego ego dla dobra firmy. Tylko tak zbudujemy trwałe relacje między pracownikami i miejmy nadzieje, że nasza obecność sprawi, że będą się oni czuli świetnie w firmie każdego dnia pracy. To wszystko wymaga czasu!