Staż dla studenta to inwestycja

student-1

Bardzo duża ilość studentów po ukończeniu studiów (lub w ich trakcie) stara się aktywnie poszukiwać zatrudnienia w firmach działających w zakresie ich zawodu. Jest jednak jeden problem – większość z nich nie posiada żadnego doświadczenia, stąd też pracodawcy nie do końca są chętni zatrudniać osobę bez odbytej praktyki. W końcu dobrze wiemy, że teoria to nie praktyka, więc to aby zapełnić nasze CV wartościowymi pozycjami, warto przyjrzeć się pewnym możliwościom.

Co robić?

student-2Najlepszym pomysłem jest odbywanie wszelkich praktyk i przeróżne staże dla studentów. Dla osób uważających, że jest to strata czasu, mamy pytanie: wybierzecie specjalistę, który ma pewną wprawę, czy tego, który ma świeżo zdobyty fach? Odpowiedź może być tylko jedna. Praktycznie w każdej ofercie pracy wyraźnie zaznaczone jest to, że dane stanowisko wymaga doświadczenia. Już na III roku studiów powinniśmy rozglądać się za możliwością dostania się na staż! Nie tylko będziemy mieli pierwsze podwaliny teoretyczne, ale również w naszych rękach, zapewne będzie nieco więcej czasu poza uczelnią i dobrym pomysłem będzie wykorzystanie go w bardziej produktywny sposób, niż odpoczynek.

Jak jest z tymi praktykantami?

write-593333_960_720Często spotykamy się z opiniami, że stażyści są zatrudniani wyłącznie do „skomplikowanych” zadań pokroju parzenia kawy, lecz na całe szczęście są to już jednostkowe przypadki. Większość firm poprzez taką początkową formę zatrudnienia chce znaleźć i wyszkolić sobie pracownika na dłuższy okres. Dlatego też w miarę możliwości daje im się zadania, które wykonują stali pracownicy, aby odpowiednio wdrożyli się do zespołu. Jest to nie tylko inwestycja dla nas, jako ludzi, ale również dla firmy.

Na koniec

Najważniejsze w dostaniu się na staż jest przygotowanie dobrego CV i znalezienie oferty, która pasuje do naszej wiedzy. Mało prawdopodobne jest, aby absolwent politologii znalazł zatrudnienie w biurze projektowym. Oczywiście zapał i chęci nauki są ważne, lecz pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Co do naszego życiorysu, powinniśmy nie tylko zadbać o atrakcyjną i przejrzystą szatę graficzną, ale także przede wszystkim – uczciwość wobec pracodawcy. Kłamstwo ma krótkie nogi!