Szczyty biznesu – czyli 3 największe firmy świata

coins-1726618_1920

Ich roczne przychody pozwoliłyby na poczęstowanie obiadem każdego człowieka na świecie. Firmy, które generują największe przychody na świecie, znalazły się w rankingu Fortune Global 500.

Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych światowych rankingów najlepiej zarabiających firm. Znalezienie się w nim to jeden z największych sukcesów, jakie może odnieść przedsiębiorstwo. 2017 rok upłynął jednak zwycięsko dla 3 firm, które znalazły się na szczycie zestawienia. A o jakich firmach mowa?

Walmart (ponad 485 mld dolarów przychodów)

Walmart jest potężnie działającą siecią supermarketów założoną w Stanach Zjednoczonych. Firmę założył w 1962 roku Sam Walton. Przedsiębiorstwo, którego sloganem jest popularne: „Oszczędzaj pieniądze. Żyj lepiej”, jest największym pracodawcą nie tylko w Stanach Zjednoczonych (gdzie zatrudnia prawie 1,5 miliona osób), ale również w Meksyku oraz w Kanadzie.

Walmart zdobył uznanie klientów bardzo niskimi cenami produktów, co pozwala na robienie dużych zakupów za małe pieniądze. Siec rozrasta się również w Europie, gdzie w 1999 roku przejęła jedną z większych sieci hipermarketów w Wielkiej Brytanii. W Polsce jednak sieć jeszcze się nie pojawiła.

State Grid (ponad 315 mld dolarów przychodów)

Ten chiński potentat energetyczny zajmuje drugą lokatę w zestawieniu Fortune Global 500. Przedsiębiorstwo powstało w Chinach w 2002 roku, a więc wcale nie tak dawno temu. Zajmuje się dostarczaniem energii elektrycznej w Chinach północnych, środkowych oraz zachodnich. Firma stacjonuje w Pekinie, jednak swoje usługi zaczęła pełnić również w Malezji.

State Grid zatrudnia obecnie ponad 920 tysięcy ludzi. Co ciekawe – jest firmą państwową i jedną z trzech chińskich firm, które znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu Fortune Global 500.

Sinopec Group (ponad 267 mld dolarów przychodu)

Sinopec Group to druga z wspomnianych trzech chińskich firm znajdujących się w TOP10 zestawienia, które rozpatrujemy.

Chińskie przedsiębiorstwo, które liczy już sobie ponad 17 lat istnienia, zajmuje się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego, przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych. Firma jest potentatem w Chinach i nie wydaje się, by miało się to zmienić.

Co warto podkreślić – spółka aktywnie działa również na giełdzie w Hongkongu, Nowym Jorku, Londynie oraz Szanghaju. W 2012 roku zatrudniała ponad 376 tysięcy pracowników.