Zalety i wady bycia freelancerem

Kobieta-freelancer siedząca przed komputerem, z rękoma na klawiaturze

W życiu każdego twórcy, który ze swoim rzemiosłem (czymkolwiek by ono nie było) wiąże swoją przyszłość zawodową, pojawia się pytanie: czy powinienem pracować jako freelancer, a może zatrudnić się w jakiejś firmie?  Obie formy zatrudnienia mają swoje wady i zalety, które w skrócie przedstawiamy poniżej.

Aspekty finansowe

Jest to najbardziej skomplikowana kwestia podczas poruszania tematu bycia freelancerem.

Praca na pełen etat z podpisaną umową gwarantuje pewne i stałe wynagrodzenie. Pracodawca za pracownika opłaca także składki ZUS, którymi ten drugi nie musi się martwić. Co więcej, wykonując swoją pracę w ramach zatrudnienia, omija nas konieczność prowadzenia księgowości, która dla niektórych osób może być prawdziwym utrapieniem.

Biurko, na którym znajduje się laptop, notatki, książki oraz inne rzeczy

Jeśli freelancer posiada własną działalność gospodarczą, musi o wszystko powyższe zadbać sam. Przy miesiącach nieobfitujących w zlecenia, same składki na ubezpieczenia mogą okazać się zabójcze dla domowego budżetu, a dokładając do tego podatek dochodowy…

W przypadku pracy na podstawie umowy o dzieło, wyeliminowana zostaje konieczność płacenia składek ZUS, a podatki są niższe. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – wielu zleceniodawców wymaga od freelancera wystawiania faktury VAT, której przy umowie o dzieło wystawić nie możesz. Oczywiście, nie ma rozwiązania bez wyjścia – jeśli zależy Ci na współpracy z klientami, którzy lubują się w fakturach, zawsze możesz skorzystać z usług fundacji, które za niewielką opłatą użyczą Ci swojej osobowości prawnej.

Godziny pracy

Brak sztywnego czasu pracy dla jednych może być ogromną zaletą bycia freelancerem, dla innych zaś – osobistą tragedią. Jest to spowodowane głównie faktem, że niekiedy trudno zmotywować się do wykonywania kolejnych zleceń, nawet gdy zbliżają się terminy ich dostarczenia do klienta. Dla niektórych może to być prawdziwa pułapka – przecież jeśli nie wykonasz zleceń, to nie zarobisz. A jeśli nie zarobisz… to Twoje freelancerskie życie nie będzie tak piękne, jak je sobie wyobrażałeś.

Z drugiej jednak strony należy wziąć pod uwagę to, że każdy z nas preferuje inne godziny, w których wykazuje się najwyższą wydajnością. Dla skowronków będą to poranki, a dla sów – wieczory, czy nawet noc. Znalezienie pracy na pełen etat, która spełniałaby nasze oczekiwania może być jednym słowem niemożliwe.

Freelancer siedzący przed komputerem w otoczeniu notatek i telefonu

Dowolne godziny pracy mają jeszcze co najmniej dwie zalety. Pierwsza z nich to możliwość załatwienia własnych spraw o wybranej przez nas porze dnia (co często jest niemożliwe, jeśli pracujemy np. od 10 do 18). Druga, to sposobność robienia sobie przerw w pracy. Jesteś freelancerem i bolą Cię plecy? Bez problemu możesz się położyć i odpocząć!

Zdecydowanym minusem bycia „na swoim” jest to, że niemal w każdym momencie swojego życia jesteś w pracy. Klienci kontaktujący się w czasie weekendów czy o dziwnych porach dnia nie należą wcale do rzadkości!

Miejsce pracy

Praktykując wolny zawód możesz tworzyć w zasadzie w dowolnym miejscu na Ziemi – jedynym warunkiem jest własny komputer z dostępem do Internetu (wykonane zlecenia musisz w jakiś sposób dostarczyć do klienta). Jeśli jednak nie lubisz podróżować, możesz pozostać i tworzyć we własnym domu, w którym pewnie zdążyłeś już stworzyć sobie idealne warunki do pracy. Jesteś fanem heavy metalu i słuchasz go podczas tworzenia zleceń? Żaden problem!

W przypadku pracy w firmie –  skazany jesteś na warunki, które w niej panują. Nie należy tutaj oczywiście nic demonizować, jednak należy mieć na względzie to, że doświadczanie czarnomagicznych rytuałów autorów niedziałającego kodu nie zawsze musi nam odpowiadać.

Możliwość wyboru zleceń

Jako twórca posiadasz możliwość wyboru tego co chcesz tworzyć (i za jaką stawkę!) i jakiej jakości będzie Twoje dzieło. Będąc freelancerem możesz nie podejmować się wykonywania zleceń, które w Twojej ocenie będą wymagały zbyt wielkich nakładu czasu, a tym samym staną się nieopłacalne. Nie oznacza to bynajmniej, że freelancer może sobie pozwolić na odrzucanie wszystkich zleceń, które mu nie pasują. Wychodząc z własnej strefy komfortu rozwijasz przecież własne umiejętności, które otwierają Ci drogę do poważniejszych zleceń. Trzeba też pamiętać, że w przypadku gdy trafi Ci się miesiąc pełen wyłącznie tego typu niewygodnych dzieł – jesteś spłukany.

Podsumowanie

Praca jako freelancer posiada wiele zalet, które dla niektórych osób same w sobie mogą stanowić wady. Dokładając do tego rzeczywiste minusy wykonywania wolnego zawodu – staje się jasne, że bycie freelancerem zdecydowanie nie jest sielanką.