Taśmy gumowe

Wszystko, co musisz wiedzieć o taśmach gumowych  

Brak kategorii

Taśmy gumowe ułatwiają życie między innymi rolnikom, ale nie tylko. Bez nich przeładunek ziarna, czy różnych materiałów na produkcji byłoby niezwykle czasochłonny, a nawet nieopłacalny.  W tym artykule skupimy się właśnie na taśmach gumowych i ich charakterystyce. Zapraszamy do lektury.

Do czego mogą służyć taśmy gumowe?

Taśmy gumowe przenośnikowe wykorzystywane są najczęściej do transportu materiałów sypkich. Zobrazujmy to. Czy wyobrażasz sobie ogromny zakład, w którym produkuje się na przykład przysmaki dla psów, a także pakuje je w specjalne paczki, a nie ma taśm, na których produkty się przesuwają? Taśmy transportujące to jeden z podstawowych elementów systemu transportu wewnętrznego w wielu różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Oczywiście są różne produkty, o różnych właściwościach, dlatego taśmy również muszą mieć zróżnicowane parametry. Najważniejszą cechą taśm transportowych jest ich wytrzymałość i odporność na działanie dużych sił czy potencjalnie szkodliwych warunków zewnętrznych. Powiedzmy nieco więcej o rodzajach taśm.

Taśmy przenośnikowe

Rodzaje taśm gumowych

Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje tych taśm:

  • taśmy gumowe zwykłe – przeznaczone są do transportu materiałów sypkich w warunkach, gdzie nie ma szczególnych wymagań związanych ze środowiskiem pracy i właściwościami przenoszonego materiału;
  • taśmy gumowe z profilami gumowymi;
  • gumowe odporne na temperaturę;
  • olejoodporne – przeznaczone są do transportu materiałów sypkich zawierających oleje pochodzenia organicznego lub mineralnego.
  • taśmy trudnościeralne – przeznaczone są do transportu materiałów w temperaturach otoczenia od -25°C do +60°C;
  • taśmy gumowe trudno zapalne – przeznaczone są do transportu materiałów sypkich w warunkach zwiększonego zagrożenia pożarowego przy pracy na powierzchni – np.: transport węgla w elektrowniach.

Warto ich używać

Mając taśmy przenośnikowe działa się ekonomicznie. Nie trzeba prosić zewnętrznej firmy, aby przetransportował dla nas dużą ilość produktów z punktu A do punktu B czy z poziomu 0 na poziom 1. Taśmy mają tą przewagę, że mogą pracować praktycznie 24h na dobę. I rzeczywiście, to zdarza się bardzo często, przede wszystkim w miejscach gdzie nie można sobie pozwolić na postoje w produkcji.